Czym jest ransomware Mkp?
Mkp ransomware bardzo często mylone jest z ransomware o podobnej nazwie Makop. Co ich łączy, że nazwa jest tak łudząco podobna? Przede wszystkim twórcy. Zarówno Makop jak i Mkp pochodzą od tego samego przestępcy, a raczej grupy cyberprzestępców. Można śmiało powiedzieć, że Mkp stanowi groźniejszą odmianę ransomware Makop i bardziej aktywną, zwłaszcza w ostatnim czasie, z naszych obserwacji, w polskiej sieci.
Ransomware Mkp skupia się głównie na atakuj firm, ale może zaszyfrować także dane osób prywatnych. Dla przestępców nie ma bowiem znaczenia kto, ale co jest celem ataku. Im cenniejsze dane, tym większa szansa na wyłudzenie okupu, którego nigdy nie płać! Tak jak każde inne ransomware, tak i Mkp dostaje się do komputera lub serwera przez trojana lub wiadomość email. Najczęściej Mkp szyfruje pliki takie jak .pdf, .zip., .rar, odmiany plików Microsoft Office, a także, a może i przede wszystkim jakże cenne bazy danych. Mkp potrafi doskonale maskować swoje działanie, więc zazwyczaj dowiesz się o nim dopiero, gdy Twoje pliki zmienia nazwę na taką, która kończyć będzie się na .mkp. Dodatkowo przestępcy nie omieszkają pozostawić Ci wskazówki jak możesz 'odzyskać” swoje pliki. Oczywiście wcale nie chodzi o to, że chcą oni Ci pomóc, ale po prostu wyłudzić pieniądze.
Gdy otworzysz plik +README-WARNING+.txt, a następnie zapłacisz przestępcom okup pożegnasz się zarówno z pieniędzmi, jak i swoimi danymi. Tak wygląda to najczęściej w przypadku ransomware takich jak Makop, czy Mkp. Po zaszyfrowaniu danych przez Mkp nie ma żadnej szansy na ich samodzielne odzyskanie chyba, że skorzystasz z naszej pomocy.